Biblia PJM

Biblia w Polskim Języku Migowym

Biblia to jedna z ksiąg, która wywarła ogromny wpływ na dzieje ludzkości, ukształtowała idee i zasady moralne. Uznawana jest za jeden z głównych fundamentów, na którym opiera się zarówno kultura europejska, jak i światowa. Teksty biblijne, poruszane w nich tematy, pojawiające się postaci i symbole przez wieki stanowią inspirację dla wielu wspaniałych twórców.

Pierwsze tłumaczenia Biblii powstawały już w starożytności. W okresie średniowiecza oficjalną wersją kościelną była Wulgata. Tłumaczenia Biblii na języki narodowe zaczęły się pojawiać w latach reformacji. Pierwsze polskie przekłady pojawiały się prawdopodobnie od XIII wieku. Najstarszy rękopis polskiego tłumaczenia Starego Testamentu to Biblia Królowej Zofii, datowana na lata 1453-1455. W roku 1553 ukazał się drukiem pierwszy polski Nowy Testament, natomiast pierwszy przekład całego Pisma Świętego w języku polskim pojawił się w 1561 roku.

Wśród katolików najbardziej popularna jest Biblia Tysiąclecia wydana w 1965 roku, która jest oficjalnym przekładem liturgicznym. Wg danych z października 2021 podanych przez Stowarzyszenie Tłumaczy Biblii im. Wycliffa (Wycliffe Global Alliance) cała Biblia dostępna jest w 717 językach, a Nowy Testament został przetłumaczony na 1582 języki.

Te dane robią wrażenie. Większość z Was ma w swoich domach jakiś egzemplarz Biblii z pewnością w języku, którego używacie na co dzień. W statystykach podanych przez Stowarzyszenie Tłumaczy Biblii próżno szukać tłumaczenia Biblii na polski język migowy – naturalny, codzienny język głuchych Polaków.

Z tego powodu Fundacja Polskiego Języka Migowego postanowiła zapełnić tę lukę realizując projekt „Biblia w Polskim Języku Migowym”. Główną ideą projektu jest zniesienie bariery językowej w dostępie do treści, nauk zawartych w Biblii stanowiącą podstawę wiary chrześcijańskiej.

Projekt skierowany jest przede wszystkich do głuchych, ale także do osób słyszących znających polski język migowy, księży i wolontariuszy działających w duszpasterstwach niesłyszących w całej Polsce.

Biblia w PJM - plakat